Banery to jedna z najbardziej powszechnych form reklamowych, które cieszą się niezmienną popularnością wśród przedsiębiorców. Obecnie można spotkać je niemal wszędzie, ponieważ montowane są na ogrodzeniach, budynkach, stelażach, czy przypinane są rzepami do ścian powietrznych, tzw. airwalli. Niewiele osób zastanawia się jednak nad technologiami, które wykorzystywane są w procesie produkcji – co często ogranicza ich spojrzenie na dystrybucję banerów reklamowych w przestrzeni publicznej. Sprawdź zatem, jak powstają banery reklamowe i zobacz, jak wykorzystać ich potencjał w sposób maksymalnie efektywny.
Projektowanie grafiki, czyli pierwszy etap produkcji banerów reklamowych
Wybór odpowiednich tworzyw i technologii
Technologia druku
Banery reklamowe produkowane są w drukarniach przystosowanych do druku wielkoformatowego. Firmy świadczące tego typu usługi muszą posiadać zaawansowany park maszynowy, w którego skład wejdą specjalistyczne maszyny drukujące, czyli tzw. plotery solwentowe. Działają one na zbliżonej zasadzie do tradycyjnych drukarek atramentowych, które znamy z biur i użytku prywatnego. Niemniej jednak różnią się gabarytami i rodzajem wykorzystywanego tuszu. W drukarkach solwentowych atrament został zastąpiony specjalnym rozpuszczalnikiem, który nanoszony jest na zadrukowaną powierzchnię przez głowicę plotera.
Stosowane materiały
Do produkcji banerów stosuje się tkaninę przypominającą ceratę, wykonaną z polichlorku winylu. Za pośrednictwem plotera drukować można także na innych tworzywach, w tym tkaninie poliestrowej, papierze czy różnego rodzaju foliach. Oferująca wysokiej klasy banery Warszawa to miasto, gdzie zlecić można wykonanie druku wielkoformatowego. Do drukowania grafiki wykorzystuje się ploter rolowy, który pobiera materiał ze specjalnej rolki. Proces ten przypomina nieco powolny wydruk paragonu z kasy fiskalnej.
Zgrzewanie i nabijanie oczek
Po wyschnięciu zadrukowanego baneru konieczne jest jego przycięcie. Na każdym boku pozostawia się zwykle kilka centymetrów zapasu, celem ulokowania na tym obszarze zakładek. Następnie są one przygrzewane od spodniej części baneru, co pozwala na wzmocnienie jego boków. W procesie tym stosuje się specjalną zgrzewarkę, dzięki której uzyskać można równy, gładki i pozbawiony zmarszczeń zgrzew. Na tym samym obszarze nabijane są metalowe oczka, które pozwalają na umocowanie baneru w miejscu docelowym. Nie powinny one obracać się wokół własnej osi, ponieważ mogą wówczas wypaść i uniemożliwić montaż. Po nabiciu oczek, baner zwijany jest w rulon i owijany folią, po czym trafia do klienta.
Jak widać, produkcja banerów reklamowych nie jest wcale tak skomplikowana, jak pozornie może się wydawać. Zawdzięczamy to innowacyjnym procesom technologicznym, które automatyzują większość procesów związanych z drukiem wielkoformatowym i przygotowaniem banerów do eksploatacji. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że sam proces logistyczny lub projektowanie angażującej treści może być skomplikowane – zwłaszcza dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tego typu działaniami. Z przyjemnością pomożemy rozwiązać każdy problem i zrealizować kampanie reklamowe. Skontaktuj się z nami już dziś i dołącz do grona zadowolonych klientów. Zaoszczędzisz dzięki temu mnóstwo pracy.